Naslouchejte svému nitru

https://www.venusanka.cz/index.php?page=viewclanek&sekce=zajimave_tipy&idcl=4527Mgr. Jitka Sondová, Miloslava Martínková

21. 6. 2015

Spoléhejte na své nitroKdo by neznal bájný Avalon, opředený legendami? A právě odsud pochází magická přírodní kosmetika, kterou si můžete objednat v e-shopu elinopu.cz

Keltské parfémy, esence, vzácné oleje, květové vody a další sortiment z dílny Star Child, to vše je tu k mání. „Celou kosmetiku lze pojmout jako koncentráty a dále ředit, míchat a nechat prostor své fantazii,“ říká majitelka e-shopu mgr. Jitka Sondová. A protože tento e-shop je skutečně po všech stránkách zajímavý, požádali jsme paní Sondovou, aby nám o něm řekla více.

Paní Sondová, co je základním stavebním kamenem vašeho internetového obchodu? Jsou to vonné oleje, tělové oleje, masážní oleje, keltské magické parfémy nebo něco úplně jiného? 

Snad nebude vadit, když nevyjmu žádný produkt, bylo by to pro mne velmi těžké, tak těžké jako rozhodnout, které ženské tělo, či dítě je lepší – pro mě každé. 

Spíš velkou zajímavostí a ojedinělostí jsou právě Keltské parfémy poskládané podle Keltského stromu moudrosti a sochy, či fontány. Nicméně základní kameny jsou myšlenky, a to dvě. Jednou z nich je touha rozšířit a začlenit do povědomí nejen přírodní péči, ale také pomoci ženské esenci, vrátit jí, pomocí produktů Star Child, mistrovství, kterým je určitá mystika života v běžných každodenních situacích. Takové lehké „něco“. 

Základním kamenem je dosud nezacelený prostor pro vytvoření ženského mistrovství, působící na vše, čeho se dotkne. Výroba je velmi tradiční, specifická a přitom původní jako lidstvo samo. Druhým kamenem je probudit pěstění všech pěti smyslů, pro plnou rovnováhu. Nemyslím, že jsou nutné nákladné dovolené pro šťastný život, i když proč ne. Jen máme velkou možnost zažít si kus ráje každý den, i když se příliš nedaří. Za zvuku vodní fontány s Najádou, popíjení lahodného čaje, provoněná magickou vůní po péči laskavými oleji je i domácí úklid dovolenou.
Elinopu
V čem je vaše kosmetika výjimečná? Předpokládám, že má příznivý dopad nejen na naše fyzické, ale i psychické zdraví…

Osobně jsem se účastnila výroby vykuřovadel a došlo mi, jak důležitý je při výrobě faktor, který většina konečných spotřebitelů nevidí – způsob přípravy. S produkty je nakládáno velmi vnímavě, byliny místní výroby se sklízí v přesný čas cyklů Země a Měsíce. Směsi se posílají ve větších zrnech, což je prevence k tomu, aby vůně, které k vám dorazí, byla maximálně zachována. Mnohdy „to nejlepší“ vyprchá cestou k vám. 

Doma je možné si podrtit a máte nejčistší vůni v přímém přenosu. To k fyzickému aspektu. Výrobky jsou tvořeny pomocí staré ceremonie. Do směsí se vkládají k tomu určené krystaly a nechávají se, dobu potřebnou ke konkrétnímu účelu, působit. Je dbáno na kontakt lidské dlaně a jak známo, lidská dlaň má svou velkou, nedoceněnou devízu a ženská dlaň obzvlášť (buchty od babičky, chutnají přeci jen jinak, než z obchodu). Na tomto způsobu výroby se podílí především dlouhá tradice (1969). 

Po tuto dobu bylo možné nalézt ta nejlepší místa ze zahraničních zdrojů a zachovat některé znalosti přírodních zákonitostí spojené s keltskou tradicí, která byla kdysi i u nás, živé. 

Stále více lidí se chce odklonit od uniformity a jít svou vlastní cestou, která je zdravá a k okolní přírodě šetrná. Jednou z možností je například domácí výroba kosmetiky. Asi není takový problém sehnat ingredience, ale spíše návody, jak postupovat. Nabízíte obojí? 

Jsem za to velmi ráda. No vidíte a já jsem považovala sehnat kvalitní, čerstvé ingredience za větší problém než sehnat recept, ale naštěstí jich na trhu pomalu přibývá. Možná se mýlím, ale myslím si, že je důležité, najít to nejkvalitnější pro nás, ne jen to dobré. Což povede jednoznačně k vývoji a selekci, takže ano, ingredience k domácí tvorbě kosmetiky poskytuji, vítám a podporuji. Recept poskytuji jen základní, právě proto, aby zůstal prostor na tvorbu. 

Myslím, že ženská tvořivost a poznání, co je pro ni nejlepší, tvoří prostor pro nalezení těch nejlepších věcí její rodiny a v konečném důsledku tím změní styl fungování společnosti. 

Recept je stále receptem, ale rajčatový salát ze zahrádky a z obchodní sítě vytvoří naprosto jiný zážitek. 
Elinopu
Co vše musím znát a umět, když si chci například vyrobit vlastníma rukama svůj vlastní krém na každodenní použití? Mohu spoléhat na intuici nebo je nutné se držet osvědčených postupů?

Jistě je nutné dodržovat především základní a bezpečnostní postupy, které vyplývají z charakteru výrobku a které k výrobkům přikládám, nicméně já osobě preferuji intuitivní tvorbu, protože jen dané tělo ženy ví, co je pro ni to nejlepší. Mám ráda hravost a volnost a dávám spíše zelenou semináři, kde vše vysvětlím a ukážu, kde je osobní přístup, eliminují se chyby a z praxe vím, že ženy chodí mnohem více obohaceny i o jiný, širší přístup a náhled. 

Svým způsobem taková originální tvorba vytvoří kousek tajemné zahrady. Už ono jedinečné vědomí tohoto malého pokladu vytváří nejen zdravou a příjemnou atmosféru kolem nositelky, ale také jakýsi šarm. Snaha vtlačit se do určitého postupu tuto lehkost trochu uzavírá do korzetového způsobu (nic proti korzetům). Pestrosti je nám velmi zapotřebí.

Pro jaký typ pokožky je vhodná květová voda? Používá se po čištění pleti, na osvěžení nebo se může aplikovat kdykoli?

Květové vody Star Child neobsahují alkohol, a proto mají velkou škálu využití. Většina se dá použít každodenně k osvěžení a záleží opravdu na konkrétní bylině, ze které je vytvořena. 

Kupříkladu levandulová květová voda je výborná jako dezinfekce rukou, osvěžení, proti hmyzu… takový přítel na prázdniny. 

Vilínová voda čistí pleť, růžová voda tonizuje, pomerančové květy nebesky voní a osvěží celý den. Některé se používají také jako vody po holení, na svatbách a jiných ceremoniích.

Ve Francii jsem se setkala s tím, že je běžné mít květovou vodu s sebou, obzvlášť během léta, v lahvi s rozprašovačem a osvěžovat sebe i blízké drobným obláčkem voňavých kapek. Dříve se věřilo, že vůně květových vod těší bohy, tak proč ne bohyně v ženském těle.
Elinopu
Máte ve své nabídce něco, co byste s čistým svědomím doporučila alergikům a lidem s přecitlivělou pokožkou?

Záleží většinou na typu alergie, také reakce pleti bývá různá na jiné složky. V oblasti „základních olejů“ máme několik olejů, které bývají dobře snášeny alergiky, nicméně vždy je dobré zkusit a být opatrná s parfemovanými výrobky, byť přírodními. 

Spolupracuji se salónem přírodní kosmetiky v Hradci Králové a zatím máme dobré výsledky i u osob s citlivou pletí, ale je to velmi individuální. 

K čemu jsou určeny jednodruhové esenciální oleje?

Jednodruhové esenciální oleje se využívají pro aromaterapii právě pro způsob jejich výroby, k provonění domácí kosmetiky, přírodní parfemace domácností pomoc difuzérů, k provonění prádla, do koupelí, vytvářejí se z nich individuální parfémy a jsou velkým pomocníkem žen v období menstruace i jiných životních fází ženy. Já konkrétně používám marockou růži k vyvážení hormonálního kolísání před menstruací. 

Nabízíte také vykuřovadla. Při jakých příležitostech je vhodné je použít?

Vykuřovadla jsou stará jako lidstvo samo a používají se k ozdravení prostoru. Všichni známe kadidlo z kostelů, ale náš dům a tělo jsou také chrámy. Vykuřovadla harmonizují prostor i tělo a nejčastěji se ve všední praxi používají při domácím úklidu, návratu ze stresujícího prostředí (tím může být i delší pobyt pod zářivkami, jednání, dlouhá práce na počítači), či po domácí rozepři, nepříjemné návštěvě…, kdy prostor zharmonizují. Také se používají při novém nastěhování do bytu, ale tam je dobré pozvat odborníka. Samozřejmě při práce s klienty, kterou sama dělám, a nejen já, jsou nezbytnou součástí každodenní praxe. 

Bylinné čaje, které prodáváte, jsou určené na nějaké zdravotní neduhy nebo jsou spíše alternativou pro čaje, jaké jsme během dne zvyklí pít?

Naše bylinné čaje rozhodně nejsou lékem na zdravotní neduhy, spíše pro vytvoření atmosféry, či ke konkrétnímu účelu.
Elinopu
O jaké zboží mají zákazníci největší zájem?

Velkému zájmu se těší Keltské parfémy. Také Květová voda z pomerančových květů (cestovala již na nejednu svatbu), Olej z baobabu, Olej z šípkové růže na vrásky, esenciální jednodruhové oleje jsou vítány odborníky. 

Jako častý dárek pro své blízké jsou v poslední době hitem Esenciální oleje podle znamení zvěrokruhu. Sezónní zájem je o Levandulovou vodu a Arnikový olej na namožené svaly po letních sportech.

Uvažujete o tom, že budete e-shop ještě rozšiřovat? A pokud ano, jakým směrem se budete dál ubírat?

Ano, právě jsem zařadila další dvě Květové vody na prázdniny a to levanduli a heřmánek, časem budu ještě rozšiřovat obchod o speciální svíčky s přírodní vůní a záměrem, ingredience na výrobu vlastních vykuřovadel, kosmetická másla, vosky, jíly a chystám také něco pro motoristy. 

Mám ještě jeden projekt, který zatím nechám v procesu touhy a budu doufat, že se podaří zhmotnit. 

Děkuji za rozhovor, který mi připomněl mystický, bájný Avalon a dovolil mi vybočit ze stereotypu všedních dní. Přeji, aby se Vám dobře dařilo a aby každý našel ve Vašem e-shopu „to své“.
Elinopu
Děkuji a přeji Vám i čtenářkám mnoho krásných chvil při objevování svých darů, pomáhajících přetvářet všední v okouzlující.